Szerkezeti és fővizsgálat
Ezek a vizsgálatok olyanok, mint a gépjárműveknél a műszaki vizsga. A szerkezeti, valamint a fővizsgálatok módjára és gyakoriságára az emelőgépre, – fajtára/típusra – vonatkozó nemzeti szabványt vagy a gyártó utasításának rendelkezéseit kell figyelembe venni. Az emelőgép időszakos vizsgálatára csak emelőgép szakértő, vagy az emelőgép ügyintéző jogosult.
A vizsgálatok gyakoriságát alapvetően az emelőgépek vizsgálati csoportszáma határozza meg. Az időszakos vizsgálati csoportszámot a napi átlagos használati idő és a terhelés függvényében kell meghatározni.
A helyszíni vizsgálat után jegyzőkönyv készül, mely a megállapításokat, feltárt hibákat, hibák kijavítására javaslatot és a megfelelőség minősítését tartalmazza.
Időszakos biztonsági felülvizsgálat
Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot legalább 5 évenként, vagy az emelőgép környezetének megváltozásakor (pl. a kiszolgált technológia megváltozásakor) kell elvégezni, kivéve, ha a gyártó ennél rövidebb gyakoriságot ír elő. Az időszakos biztonsági felülvizsgálat alkalmával vizsgálni kell, hogy az emelőgép szerkezeti kialakítása, gépészeti és villamos berendezése, valamint biztonsági berendezései megfelelnek-e az érvényes biztonsági és egészségvédelmi követelményeknek, az emelőgép eredeti funkciójának megfelelően üzemel-e, az emelőgép környezetének jellemzői azonosak-e a tervezéskor és gyártáskor figyelembe vettekkel.
Üzemi csoportszám szerinti besorolás
Az üzemi csoportszámot az üzembe helyezéskor meg kell határozni és az üzembe helyezési jegyzőkönyvben, valamint a kísérődokumentációban fel kell tüntetni. Ha a targonca üzemeltetési körülményei változnak, felül kell vizsgálni és szükség szerint módosítani kell az üzemi csoportszámot. Az üzemi csoportszám határozza meg a vizsgálati ciklust.
Az üzemi csoportszám meghatározása a működésidő-fokozat és a terhelésfokozat szerint történik.
Az emelőgépeken kívül a teherfelvevő eszközök időszakos vizsgálatáról is köteles az üzemeltető gondoskodni.
Szolgáltatások:
- Emelőgép ügyintéző szolgáltatás végzése
- Üzemeltetési dokumentációk naprakész vezetése
- Üzemi csoportszám szerinti besorolás megállapítása
- Vizsgálati terv készítése
- Helyszíni vizsgálatok elvégzése
- Hiányzó gépkönyvek, dokumentációk pótlása
- Piktogramok, biztonsági jelzések pótlása
- Emelőgépek, teherfelvevőeszközök időszakos vizsgálata
- Emelőgépek, emelőszerkezetek, munkavédelmi üzembe helyezése